Üstün Zekalı Çocuk Yetiştiriyor Olabilirsiniz

üstün zekalı çocuk
üstün zekalı çocuk

Üstün Zekalı Çocuk aslında çok göreceli bir kavramdır , Birçok ebeveyn, çocuklarının üstün zekalı olup olmadığını merak eder. Birkaç zeka türü olduğundan, üstün zekalılar her insan için farklı şeyler ifade edebilir. Sanat, liderlik, yaratıcılık veya akademisyenlerdeki olağanüstü yetenek ve beceriler, çocuğunuzun özel dersler için nitelikli olduğu anlamına gelebilir.

Üstün Zekalı Çocuk Ne Anlama Gelir ?

üstün zekalı çocuk
Üstün Zekalı Çocuk Ne Anlama Gelir ?

Ulusal Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği’ne  göre  , çocuklar, yetenekleri yaşlarına göre normal aralığın önemli ölçüde ötesinde olduğunda üstün yetenekli kabul edilir. Matematik veya bilim gibi belirli bir konuda yetenekli olmaları gerekmez. Çoğu okulda öğretilen temel konulara ek olarak müzik, sanat veya liderlik konusunda yetenekli olabilirler. ve malesef Dünyada bu Çocukların sayısını belirleyecek bir veri bulunmamaktadır.

Ve İşte Üstün Zekalı Çocuk Olmanın Ortak Özellikleri..

1- Erken Okuma.. 

Pek çok çocuk okumayı 5 veya 6 yaşında öğrenir. Çok daha küçük yaşta okumak, ileri düzeyde bir dil anlayışının mutlak göstergesidir. 

Çocuğunuzun bir yetenekle doğması ya da öğrenim yoluyla öğrenmesi önemli değildir. Üstün yetenekli bir programda bir yer sağlamak için, bazı ebeveynler çocuklarına, öğretmenlerin okumaya başlattıkları zamana kıyasla çok daha küçük yaşta okumayı öğretmeyi amaçlamaktadır. 

Üstün yetenekli çocukları takip ederken gelişimsel dönüm noktaları önemlidir. Herkesin aynı sınıfta olduğu ve aynı yaşta olduğu bir okulda çocukların yeteneklerini karşılaştırmak kolay olduğu için ortalama zeka çok kolay izlenebilir.

2- Duygusal Duyarlılık..

Üstün zekalı çocuklar diğerler çocuklardan daha hassastır. Bu, ek özelliklere bağlı olarak üstün yetenekli bir çocuğun işareti olabilir. 

Matematik ve bilimde başarılı olan birçok yetenekli çocuk genellikle yüksek seslerden veya belirli malzemelerden rahatsız olur. Örneğin, bazı üstün yetenekli çocuklar için çorap dikişleri oldukça rahatsız edici olabilir. Çoğu çocuk dokunma veya yüksek sese karşı yetişkinlere göre daha duyarlıdır. Akranlarına kıyasla bazı çocuklar diğerlerinden daha fazla hassasiyet yaşarlar.

3- Bulmaca Oyunu..

üstün zekalı çocuk bulmaca oyunu
üstün zekalı çocuk bulmaca oyunu

Erken gelişimde karmaşık problem çözme yeteneklerini içeren soyut düşünceyi görebilirsiniz. Satranç veya yap boz gibi karışık oyunlara ilgisi nispeten fazlaysa üstün zeka için bir gösterge olabilir.

4- Hızlı Öğrenme..

üstün zekalı çocuk
üstün zekalı çocuk hızlı öğrenir

Nispeten hızlı bir zamanda yetişkin kavramlarını kavrayabilen çocuklar bazen yetenekli kabul edilir. 

Bazen, dünyayı keskin bir şekilde benimsemekle gelen nüansları anlamaktan erken bir mizah anlayışı gelişebilir. Kavramları öğrenmek, birçok durumda kullanışlı olabilecek soyut düşünme becerisinin hızla geliştirdiğini gösterir.

5- Mükemmel Hafıza ve Yetenek..

Bazı üstün yetenekli çocuklar, günlerce en ufak ayrıntıları bile hatırlama yeteneğine sahiptir. 

Ezberleme becerileri, bir çocuğun dar bir şeye odaklanmanın yanı sıra onu daha sonra kullanmak için beyninde tutma yeteneğine sahip olduğunu gösterir. 

Bazı çocuklar yeteneklidir. Dürtüleri veya dış çevreleri nedeniyle, genellikle yaşıtlarından daha yüksek düzeyde sonuçlar üretirler. Öte yandan, bazı çocuklar biyolojik faktörler nedeniyle üstün zekalıdır.

Psikologlara göre ortak biyolojik faktörler beyindeki sinir bağlantılarının yoğunluğuna bağlıdır. Bazen daha yüksek IQ’lar aynı ailede görülebilmektedir. Ancak bilim hala bunun biyolojik veya çevresel bir özellik olup olmadığını tartışıyor.

6- Erken Test..

çocuk test
üstün zekalı çocuk test

Bazı ebeveynler erken zeka testini tercih eder. Bir nörolog veya psikolog, bir dizi test aracılığıyla çocuğunuzu yeteneklerini anlamak için yeterlidir.

Çocuğunuz, benzersiz yeteneklerini, Kendisi ve Geleceği için kullanmaya teşvik edilmelidir. Doğru uzman desteği varsa, onları tamamen farklı bir yola götürebilir. 

IQ testi, çocuğunuzun zekasının benzersizliğini belirlemeye yardımcı olur. Çocuğunuz üstün zekalı, DEHB’si veya duygusal bir sorunu olsun, psikologlar ve nörologlar çocuğunuzun ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olurlar.

“Üstün Zekalı” kelimesinin birçok farklı anlamı vardır. Çocuğunuzun yaş grubunun üzerinde ve ötesinde yeteneklere sahip olabileceğini kabul ederek, ek eğitimler ve yardımlar devreye sokulabilir. Test çocuklar için bir seçenek olsa da, üstün zekalılar programına kabul edilmeleri için mutlaka bir dizi testten geçmeleri gerekir.