Topuk Çatlağı için Kolay Tedavi

Ayak Çatlağı Bakımı ve Tedavisi
Ayak Çatlağı Bakımı ve Tedavisi

Topuk çatlağı veya çatlak ayaklar, cilt sertliği tedavisi için özellikle alt ve topuk bölgesinde, dehidratasyon olarak bilinen sıvı ve nem eksikliği , ayaklarda bakım eksikliği gibi pek çok nedenden dolayı çoğu kişinin yaşadığı bir problemdir . Dengesiz bir diyet veya uygun olmayan ayakkabılar giymek ve daha birçok nedenden Dolayı bu sorun gün yüzüne çıkar

Topuk Çatlağı önlemesi ve tedavisi kolay bir sorundur.. Ayaklardaki çatlamanın 5 Etkili Tedavisine Bir Bakalım..

Topuk Çatlağı için Sıcak Su

ayak çatlağı için jakuzi
Ayak Çatlağı için Jakuzi etkili bir yumuşatma tekniğidir

Öncelikle ayak tabanındaki cildin sertleşmesini önlemek için çıplak ayakla yürümekten kaçınmalıyız, ardından haftada bir sıcak suda bekleterek ayak banyosu yapmalıyız.

Makul bir sıcaklıkla ve bir tatlı kaşığı karbonatı sıcak suyun içine koyarak ve cilt yumuşadıktan sonra ayak soğuyunca delikli taş yardımı veya ayak törpüsüyle ölü deriyi ayağın altından çıkarmaya başlarız.

AYAKLAR İÇİN YUMUŞATICI YAĞLAR

ayak çatlağı için yağlar
Ayaklar için yumuşatıcı yağlar

Sertleşmiş tabaka çıkarıldıktan sonra, yatmadan önce ayakları zeytinyağı ile masaj yaparak ovalayın ve geceden sabaha zeytinyağı cilde etki ettiği için ayakları nemlendirir ve tedavi eder,

Topuk Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir ?

ÇATLAMA İÇİN KÜRLER..

ayak çatlağı kürü
ayak çatlağı kürü

Kürlerin içinde en popüleri Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı veya susam yağını bir çorba kaşığı zerdeçal tozu ile karıştırarak duştan önce 10 dk boyunca ayağınıza masaj yaparak ovalayın farkı göreceksiniz..

SAĞLIKLI BESLENME

ayak çatlağı için sağlıklı beslenme
ayak çatlağı için sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Vücudunuzdaki çinko, C vitamini, A ve E gibi bazı mineral ve vitaminlerin ve temel yağ asitlerinin eksikliğinin ayak çatlağı sorununa neden olabileceğini unutmayın.
Bu nedenle sağlıklı ayaklar için gerekli besinleri vücuda sağlayan sebze, meyve ve balık yönünden zengin bir beslenmeye özen gösterilmelidir.

BİTKİ ÇAYLARI TÜKETİN

ayak çatlağı için bitki çayları tüketin
ayak çatlağı için bitki çayları tüketin

Kuru ayakları içeriden tedavi eden vitamin bakımından zengin bazı bitkisel içeceklerden günlük bir fincan içmeyi unutmayın.Bu içecekler arasında; vücut ve ayak sağlığı için faydalı birçok bir çok vitamin bulunur. Anason çayı veya haşlanmış Arpa benzeri bakliyatlar size mutlaka fayda sağlayacaktır.