Suudi Arabistan Ambargo Uygulayacak

suudi arabistan ambargo
suudi arabistan Türkiyeye ambargo uyguladı

Suudi Arabistan Ambargo Kararını resmen duyurdu , İki ülke arasındaki 30 yıllık ticari ilişkilerde Suudi Arabistan’da ilk defa Türk ürünleri yasaklandı.Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı yılda 3,3 milyar doları buluyor.Türkiye, Suudi Arabistana meyve, sebze, gıda, mobilya, otel ekipmanı ihraç ediyordu.

Suudi Arabistan Ambargo Kararı Soğuk Savaş Olarak Nitelendirildi.

suudi arabistan ambargo
Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı yılda 3,3 milyar doları buluyor.

Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz El Suud’a gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya suikast emrini verdiğini belirtmişti.

iki ülke arasındaki ilişkiler Türkiye’nin Körfez’deki politikası, Suriye’deki askeri operasyonlar ve ardından Kaşıkçı’nın ölümü nedeniyle bozulmuştu.

Siyasi Gerilimler Ekonomik İlişkileri Bozdu..

Siyasetteki gerilimler ekonomik ilişkileri de bozdu Arabistan iki yıl boyunca sessiz bir ambargo uyguluyordu

Örnek vermek gerekirse Suudi Arabistan, Türk ürünleri üzerindeki vergilerini % 5’ten% 15’e çıkarırken, taze meyve ve sebze gibi Türk menşeli ürünler gümrüklerde olumsuz muamele görerek ciddi sorunlarla karşılaşıyordu.

Türkiye’nin AB üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs deniz sahası anlaşmazlığı devam ettiği bir dönemde AB, Türkiye’ye yaptırım uygulamak isteyenler ile yapmak istemeyen ülkeler olarak ikiye bölündü

Suudi Arabistan Ambargo

Ancak Suudi Arabistan, diğer Körfez ülkelerini doğrudan tehdit eden Müslüman Kardeşler terör örgütüne son dönemde açık desteğinin ardından Türkiye ve Katar ilişkilerinin artmasının ardından bu kararı verdi.

Sahte isa Mesih Yakalandı 1