Susan Wojcicki Google Garajını Kiralayıp Hayatı Değişen Kadın

Susan Wojcicki
Susan Wojcicki youtube ceo

Yıl 1998’di ve Susan Wojcicki, Menlo Park’ta 600.000 dolarlık bir ev satın alarak Körfez Bölgesi’ne yeni taşınmıştı. İpoteğini ödemeye yardımcı olmak için garajını kiralamaya karar verdi. Hayatını değiştiren karar bu oldu.

Yirmi yıldan fazladır dünya Susan Wojcicki’nin Google’da büyük zirvelere yükselmesine tanık oldu ve şu anki görevi YouTube CEO’su.

1- Herşey Nasıl Başladı ?..

google garaj
google kurulduğu garaj

1998 yılında garajın kiralık olduğunu gören Sergey Brin ve Larry Page , adında iki öğrenci kapısını çaldı , henüz doktora çalışmalarını sürdürüyorlardı. ve teknoloji girişimleri için yer arıyolardı. Wojcicki, bu öğrencilerden 1.700 dolar talep etti ve anlaşma sağlandı.

2- Hızlı Büyüme Başladı..

google garaj
google garaj

Garajda Herşey yolunda gidiyordu , 1998 için bir arama motoru muhteşem bir olaydı , artık tek tek web sitesi aramak yerine belirli bir algoritmaya sahip bir arama motoru üzerinden insanlar istediklerini bulabiliyorlardı.

3- Susan Wojcicki Kadroya Dahil Oluyor..

Susan Wojcicki
Susan Wojcicki google

O dönemlerde işsiz olan Wojcicki Ertesi yıl Google de Pazarlama Müdürü olarak işe başladı ve google ‘ın 16 cı çalışanıydı. İş Konusunda gerçekten başarılıydı keskin zeka çalışkanlık girişkenlik gibi özellikleri barındırıyordu ki zaten google katkılarını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız..

4- Wojcicki ‘nin Google Katkıları Neler Oldu ?..

Susan Wojcicki

Susan Wojcicki youtube
Susan Wojcicki youtube
  • 2003 yılında, pazarlama müdürü, Google reklamlarını arama motorunun kendisinden daha fazlasına dahil edecek bir fikir olan AdSense’i buldu. Böylelikle İnternet’in tamamında yer alacaklardı ve bununla Google, reklamcılık potansiyelini tamamen kullanabilirdi.
  • Google’ın bugüne kadar sürdürdüğü bir uygulama olan dünyanın dört bir yanındaki özel etkinliklerin yanı sıra farklı mevsimlere bağlı olarak şirketin logosunu değiştirme fikrini ortaya atan Wojcicki oldu.
  • Wojcicki google videolar ekibine liderlik ederken youtube ‘nın yükselişi dikkatini çekmişti , Çocuklarının normal kullanıcılar tarafından oluşturulan videolardan ne kadar keyif aldığını gördükten sonra, YouTube’un anında hit olacağını anlamıştı ve web sitesinin Google kurucuları tarafından satın alınmasını haklı gösterecek elektronik tablolar hazırladı. İkiliyi ikna etti ve 13 Kasım 2006’da Google , YouTube’u satın aldı. Susan Wojcicki, Şubat 2014’te Salar Kamangar’ın yerine YouTube CEO’su olarak atandı.(”Bu hamle, teknoloji devinin yaptığı en hayati hareketlerden biri oldu, şirketin reklamcılık işinde devrim yaratan ve milyarlarca kâr getiren bir hareket oldu.”)

Çin Mobil Uygulama Hindistan Engeline Takıldı 1