Robot Bot 3 Haftalık Atlantik Görevini Tamamladı

robot bot
robot bot

Robot Bot Son Teknolojinin yeni ürünü olarak Bilim dünyasına giriş yaptı , 12 metrelik gemi ingiltere’den yola çıkıp Atlantik Okyanusunun Deniz Tabanının Haritasını 22 Günde Tamamladı.

Bot Avrupa Uzay Ajansı tarafından finanse edildi , Gemiyi Geliştiren SEA-KIT Firması ingilterenin doğusunda bulunan Tollesbury üssünden uydu aracılığıyla Botu kumanda etti.

Projenin Amacı Neydi ?

Robot bot
  1. Öncelikle Geneksel mürettebatlı gemileri işleten Büyük araştıma şirketleri ve Dünya çapındaki lojistik şirketlerinin dikkatini çekmek nakliye şirketleri bu teknolojik gemileri çalıştırmanın getireceği maliyet avantajlarını şimdiden farketmiş durumda ancak bu yeni teknolojinin kabul görmesi için pratik ve güvenli olduğunu kanıtlamak zorunda.
  2. Projenin Genel Amacı Kesfedilmemiş veya yeterince araştırılmamış okyanus diplerini araştırmak
  3. Şuan Dünyada Okyanus tabanının 5 / 1 i gibi bir kısmı haritalandı ancak kalan büyük kısmıda haritalamak istiyorlar.

Robot Bot Özellikleri Nelerdir ?

Robot Bot
  1. İnternet üzerinden Küresel Durumsal Farkındalık olarak bilinen bir iletişim ve kontrol sistemini kullanır.Bu, operatörün CCTV görüntülerine, termal görüntülemeye ve radara gemiden uzaktan erişmesine, ayrıca USV’nin çevresini canlı dinlemesine ve hatta çevredeki diğer kişilerle iletişim kurmasına olanak tanır.
  2. Tollesbury’deki kontrol odasıyla iletişim halinde kalmak için üç bağımsız uydu sistemine bağlanır.
  3. Robot tekne 4 knot’a kadar (Saatte 7 km) yavaş hareket eder, ancak hibrit dizel-elektrikli sistemi oldukça verimlidir.
  4. Yakıt Deposu Kapasitesi 1300 litredir.

Avrupa Uzay Ajansı yanı sıra projedeki ortaklar arasında Global Marine Group – Map The Gaps – Teledyne CARIS – Woods Hole Group ve Nippon Foundation – GEBCO Seabed ‘ de yer aldı en önemli ortaklar arasında dünyanın en büyük jeoteknik şirketlerinden biri olan Fugro idi. Firma aynı zamanda petrol arama çalışmaları için Bot filosu satın almak istiyor.

Haberin Videosunu İzleyebilirsiniz..