Posta Güvercini 100 Yıllık Mesajı Yerine İletemedi

Posta Güvercini 1910 yılında Alman Subay tarafından gönderilen mektubu yerine iletemedi , Fransa’nın doğusunda bir çift muhtemelen 1910’da bir posta kuşu tarafından düşürülen bir mektup buldu.

Gönderildikten bir asırdan fazla bir süre sonra, Fransa’nın Alsas kentinde bir çift, taşıyıcı güvercin tarafından iletilmesi gereken mektubu buldu , 

Posta Güvercini ‘nin İletemediği Mektupta Neler Yazıyor ?

posta güvercini
posta güvercini nin iletemediği 100 yıllık mesaj

Görünüşe göre Almanca yazılmış mesaj , eski bir Alman kasabası olan Ingersheim ‘da bulunan ve askeri manevraları ayrıntılarıyla anlatan bir alman askerinden Üst düzey bir memura yazılmış.

Mesaj tarıhi 16 Temmuz olarak belirlendi, ancak el yazısının deşifre edilmesi zor ve yıl belirsiz; Birinci Dünya Savaşı’nın zaman dilimine göre, 1914 ile 1918 arasında gönderilmiş olabilir, ancak uzmanlar büyük olasılıkla 1910’da gönderildiğine inanıyor.

Fransız çift, kapsülü bulduktan sonra ne olduğunu keşfedip keşfedemeyeceklerini görmek için hemen Orbey’deki fransız müzesine götürdü.

” Fransız Müze Yetkilileri Posta Kuşu Muhtemelen yolunu Kaybetmiş olabileceğini Belirtti ”

posta güvercini 100 yıllık mektup
posta güvercini 100 yıllık mektup

Müze Yetkilileri bulgunun “çok nadir” olduğunu ve mesajın muhtemelen o sırada dört güvercin kullanılarak dört kopyasının gönderildiğini söyledi. Ayrıca, bu özel mesajı taşıyan güvercinin, kalkıştan kısa bir süre sonra “yolunu kaybetmiş” olması gerektiğini varsaydı aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma birçok askeri kalıntı gibi , kapsülün de zamanla toprağın yüzeyine çıkmış olabileceğini söyledi.

Mesaj, kabı ile birlikte şimdi müzede kalıcı olarak sergilenecek.

Posta güvercini olarak da adlandırılan taşıyıcı güvercinler, birinci ve ikinci dünya savaşları sırasında bütünleyici bir iletişim aracıydı. Yoğun bir şekilde kullanıldılar, hatta bazı kuşlar madalya ve savaş ayrıcalıkları kazandı.

Antik Mısır İki Kardeş Mumya Gizemi Çözüldü..