Hamilelikte Unutkanlık

Hamilelikte Unutkanlık
Hamilelikte Unutkanlık

Hamilelikte unutkanlık Doğumdan Önce veya Sonra yaşanabilen bir durumdur , Hamileyken vücudunuz pek çok değişikliğe uğrar. Büyüyen karnınızda önümüzdeki dokuz ay bebeğinizin doğumuna hazırlık olarak harika değişikliklerle dolu olacak. Bu değişikliklerin yanı sıra unutkanlık belirtileri de gelebilir. 

Bu dönemde Anahtarlarınızın nerede olduğunu unutmak, hatta iki farklı çorap giymek bile olabiliyor çünkü aklınızı kaçırıyorsunuz. 

Hamilelikte Unutkanlık Neden Olur ?

hamilelikte unutkanlık
hamilelikte unutkanlığın nedenleri

Hamilelik sırasında birçok kadın unutkan hale gelir. Hiçbir çalışma bu durumun neden olduğundan tam olarak emin değil, ancak yaşadığınız fiziksel değişiklikler rol oynuyor olabilir.

Gelen erken gebelik ,  sabah bulantıları , yorgunluk ya da uykusuzluk,Düşünceler, içinizde yeni bir hayat olduğu bilgisiyle ve geleceğin getireceği tüm değişikliklerle vızıldıyor olabilir. Düşünecek çok şeyiniz olduğunda, dikkatinizin dağılması ve bazı şeyleri unutmak kolaydır.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde unutkanlığınızın fiziksel bir nedeni de olabilir. Araştırmalar, beyninizin hamilelik ilerledikçe değiştiğini göstermiştir. Beynin bazı kısımları hamilelikle birlikte büyür, ancak doğum zamanı geldiğinde beyninizin toplam boyutu küçülür ve en küçük halini alır.

Hamilelikte Unutkanlık Başka Bir Hastalığın işareti olabilir mi?

Hamilelikte Unutkanlık
Hamilelikte Unutkanlık Başka bir Hastalığın Nedeni Olabilirmi ?

Unutkanlık gebelikte normal sayılsada , konsantrasyon eksikliği ile birlikte depresyon belirtilerinden biri de olabilir . Gerilmeler ve gebeliğin gerektiği küçük sancılar dışında hayatınız olumsuz şekilde etkileniyorsa ve Sürekli olarak moraliniz bozuksa, Doktorunuz size ihtiyacınız olan yardımı edecektir. Depresyon Semptomları gösteriyor olabilirsiniz.

Unutkanlık Konusunda Ne Yapabilirim?

hamilelikte unutkanlık
Hamilelikte unutkanlık konsunda ne yapabilirim

Bir randevuyu unutursanız veya telefonunuzu veya anahtarlarınızı sürekli unutuyorsanız şu stratejileri denemenizde fayda olacaktır.

  • Telefonunuza bir uygulama veya takvim aracılığıyla randevu ve etkinlik hatırlatıcıları koyun.
  • Evinizin önemli bir yerinde ayrıntılı bir günlük düzenleyici bulundurun.
  • Anahtarlar gibi sık kullandığınız öğeleri her zaman aynı yere koyun.
  • Yapılacaklar listeleri oluşturun ve yaptıklarınızı işaretleyin.
  • Hamileliğiniz boyunca iyi bir gece uykusu almak çok önemlidir. İhtiyaç duyduğunuzda dinlenin ve öncekinden daha fazla uykuya ihtiyacınız olduğunu bilin.
  • Kendinize nefes alma alanı tanıyın ve molaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Hamilelikte Unutkanlık bir sorun haline geliyorsa, söylemesi yapmaktan daha kolay olsa bile hayatınızı basitleştirmeye çalışın. Önemli şeylere öncelik vermeye çalışın. Bebeğiniz gelmeden hemen şimdi süslemenize veya her dolabı boşaltmanıza gerek yok. Bu tür kendi kendine empoze edilen stres, bazı şeyleri unutmaya yol açabilir , Ancak unutmayın ki 🙂 Bu Geçici Bir Durumdur.

Düşük Yapmak ve Sonrasında Yaşam 1