Hamilelikte Kahverengi Leke

Hamilelikte Kahverengi leke
Hamilelikte Kahverengi leke

Hamilelikte kahverengi leke gibi sorunlar gebelik boyunca birçok değişimden biridir , Hamile Kadınlar vücutlarındabirçok değişikliğe uğrar kanamada bunlardan biridir bu durum sizi endişelendirebilir ancak hamilelik sırasında biraz lekelenme olması normaldir. Bununla birlikte neyin normal kabul edildiğini neyin edilmediğini doktorunuzun karar vermesi gerektiğini bilmelisiniz.

1- Hamilelik Sırasında Lekelenme

Hamilelikte Kahverengi Leke
Hamilelikte Kahverengi Leke

Birçok kadın için, özellikle de ilk hamileliklerinde endişe verici bir durum olabilir. Çoğu insan hamile kalmayı adet görmemek ve kanamamakla ilişkilendirir. Gerçekte ise hamilelik, kadınların yaklaşık yüzde 15 ila 25 ‘i arasında bir oranda kanama geçirdiği  bir dönemdir . Bunun ne kadarının normal olduğunu ve ne zaman endişelenip doktorunuza görünmeniz gerektiğini bilmek önemlidir.

Lekelenme, adet döngünüz sırasında herhangi bir zamanda meydana gelebilecek hafif kanamadır. Hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir ve genellikle açık pembe veya kahverengi renktedir. Hamilelik sırasında, lekelenmeyi ilk fark ettiğiniz zaman, hamile olduğunuzu bile bilmeden öncedir. Bu bazen yumurtanın döllenmesinden sonra ve kendini rahme yerleştirdikten sonra kadınların başına gelebilir, Ayrıca bel veya karın krampları yaşayabilirsiniz.

Hamilelik sırasında lekelenmenin diğer nedenleri, düşük veya ektopik hamileliğin erken belirtileri olabilir. İkincisi, döllenmiş yumurta rahim dışına, genellikle fallop tüplerinden birine yerleştiğinde ortaya çıkar. Hamilelik sırasında lekelenme, bir enfeksiyon olduğunu veya kadının erken doğuma girdiğini de gösterebilir.

2- Lekelenme ve Kanama Arasındaki Fark Nedir?

Hamilelikte Kahverengi Leke
Hamilelikte Kahverengi Leke

Hamilelikte Kahverengi Leke Hafifse Korkmayın..

Lekelenme genellikle hamilelik sırasında meydana gelir ancak herzaman hafif kanama şeklinde olmalıdır , Hamileyken lekelenme normal olsa da, şu anda kanamanın normal olmayabileceği bazı durumlar vardır. Daha hamile olduğunuzu öğrenmeden önce lekelenmişseniz, bunun nedeni döllenmiş yumurtanın bir ila iki haftalık gebe kaldıktan sonra uterusun iç yüzeyine yerleşmesidir.

Ek olarak, hamilelik sırasında daha fazla kan akışı olur, bu da seks sırasında, diğer aktivitelerde veya hiçbir sebep olmadan kanama yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

3- Hamilelikte Kanama Hakkında Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Hamilelikte Kahverengi Leke
Hamilelikte Kahverengi Leke

Hamilelik sırasında hafif lekelenme normaldir. Bununla birlikte, endişelenebileceğiniz ve kanamayı doktorunuzla tartışmak isteyebileceğiniz bazı durumlar vardır ;

• Ağır kanama : Yaşadığınız kanama orta derecede veya ağırsa ve üç saat içinde birden fazla ped veya tamponu ıslatıyorsanız, bu orta derecede kanama olarak kabul edilir. Ağırlaşırsa, özellikle kanda çok fazla pıhtı ve doku fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız.
• Ağrı, ateş veya titreme ile birlikte kanama : Büyüyen bebeğinize eşlik edecek uterus genişlemesi nedeniyle hamilelik sırasında kramplar normaldir. Bununla birlikte, kanamayla birlikte şiddetli kramplarınız varsa, özellikle ateş veya titreme de varsa, doktorunuza başvurmalısınız.
• Birkaç saat veya gün boyunca kanama: Arada bir lekelenme normaldir. Bununla birlikte, saatlerce veya günlerce daha şiddetli kanamanız varsa, endişelenmelisiniz.