Evde Kolay Yetişen Sebze ve Meyve

tohum kapak

Evde kolay yetişen sebze ve meyve özelikle balkonu veya terası olanların hobi olarak uğraştığı ama herşeyden önce insanın kendi vücudu için sağlıklı bir aktivitedir. çünkü sağlıklı yiyecekler tüketmemize izin verir aynı zamanda ruh halini düzenler e tabi minimal boyuttada olsa işin ekonomik avantajıda yok değil..

Peki Nerden Başlamalı ? Evde Sebze Yetiştirmek , Evde Meyve Yetiştirmek kolaymı ? Bu tamamı ile sizin evinize bağlı bir durum ekim yapacağınız alan , ısı , ışık daha küçük alanlara konsantre olmak yerine daha ışık ve derin toprak istemeyen 8 gıdanın neler olduğuna geçelim..

Evde Kolay Yetişen Yiyecekler Nelermiş Bir Göz Atalım..

1- Pancar

evde pancar
evde pancar yetiştirme

Pancar, iki yılda bir döngülü bir bitkidir ve kaynatılabilen, tek başına veya salatada yenebilen bir kökü vardır. Yoğun kırmızı veya mor rengi ile bu sebzede bulunan ana besin maddelerinden biri olan betainin kardiyovasküler sistemin sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir.

Yapılması gereken ilk şey tohumları bir gün oda sıcaklığında suya batırarak temizlemek ve güçlendirmektir. Toprağı her gün en az bir kere tohumları ayrı ayrı, aralıklı olarak ve sulayarak hazırlıyoruz.

2- Kabak

evde kabak yetiştirme
evde kabak yetiştirme

Kabak düşük kalori içeriğine sahiptir ve potasyum, folik asit ve manganez açısından zengindir. Kabak haşlanabilir, kızartılabilir, buharda pişirilebilir veya önerdiğimiz gibi güneşte pişirilebilir. Mükemmel bir garnitür, lezzetli bir dolgu veya lezzetli bir meze olabilirler.

Ekim-Mayıs ayları arasında her deliğe iki veya üç tohum serilerek ekim yapılmalıdır. Seçeceğimiz çeşitliliğe bağlı olarak delikler az çok büyük olacaktır. Tohumlar yaklaşık yirmi santimetrelik bir toprak tabakası ile örtülmelidir. Her gün bol su verdikten sonra birkaç hafta içinde fidelerinizin filizlendiğini göreceksiniz.

3- Evde Kolay Yetişen Turp

evde turp yetiştirme
evde turp yetiştirme

Esas olarak farklı renkte (kırmızı, beyaz, yeşil, mor), şekil ve büyüklükte olabilen yenilebilir kısım olan kökleri için yetiştirilir. Turplar harika bir potasyum, folik asit, magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır ve salatalarda hem çeşni hem de basit bir garnitür olarak yaygın olarak kullanılır.

Açık havada ekim için en uygun zaman nisandan temmuza kadardır ve büyümek için bol güneşli toprağa ihtiyaç duyarlar.
Tohumlar, bitkilerin iyi büyümesi için aralarında yeterli boşluk bırakmaya özen göstererek, yüzeyin birkaç santimetre altına gömülmelidir. Kuraklıktan korktukları için bol değil, sık sık sulamaya ihtiyaç duyarlar. Turp, çok hızlı vejetatif döngüye sahip tek yıllık bir bitkidir.

4- Marul

evde marul yetiştirme
evde marul yetiştirme

Marul yetiştirmek için sadece 10 ila 20 santimetre derinliğinde bir kaba ihtiyacınız var. Genel bir kural olarak, su durgunluğunu önlemek için iyi boşaltıldığından (altta bazı delikler olması gerekir) emin olmalısınız.

evde marul yetiştirmek için yapılması gereken tek şey marul fidelerini birbirinden en az 30 santimetre uzakta olacak şekilde dikmek, güneşe bırakmak ve orta derecede sulamaktır. Dikimden 30/50 gün sonra marul fideleriniz hasada hazır olacaktır.

5- Fesleğen, Maydanoz ve Roka

evde fesleğen maydonoz roka
evde fesleğen maydonoz roka

Evde kolay yetişen sebzelerdendirler , Acemiyseniz mükemmel bir mahsuldür. Büyümek için bitki başına en az 20 cm derinliğinde ve 10 cm genişliğinde bir saksı veya kaba ihtiyaçları vardır. Bol Güneş ve ölçülü sulandığında , Ekimden 30/60 gün sonra, tüketilmeye hazır ilk taze ve parfümlü küçük yaprakları üretmeye başlayacaklar.

6- Domates

evde domates yetiştirme
evde domates yetiştirme

Balkonda yetiştirmek için mükemmeldirler. Piyasada bir çok domates çeşidi vardır ve hepsi havadar ve aydınlık bir balkonda saksıda sorunsuz yetiştirilebilir: Nemi sabit tutmak, aşırı sulama dönemleriyle değişen kuraklık dönemlerinden kaçınmak yeterli olacaktır.

Domates yetiştirmek için 30/40 cm derinliğinde ve yaklaşık 20/30 cm genişliğinde ve Dalları tutmak için her saksıyı tahta çubuklarla bağlayın domatesleriniz sağlıklı ve bereketli bir şekilde büyüyecektir. Yapmanız gereken tek şey, domatesleri dikmek, onları güneşin altına koymak ve hafifçe sulamak. 80/100 gün içinde meyve vermeye başlayacaklar.

7- Acı Biber

evde biber yetiştirme
evde biber yetiştirme

Jalapeno biberinden Tabasco’ya ve ünlü Habanero’ya en yaygın acı biber çeşitleri balkonda saksıya çok uygundur. Büyümek için, en az 30 cm derinliğinde ve yaklaşık 25 cm genişliğinde tencere veya kaplara ihtiyaçları vardır. İyi drene olduklarından emin olun, bazı bitkileri nakledin, onları güneşin altına koyun ve hafifçe sulayın. Dikimden 80/100 gün sonra ilk meyvelerini vermeye başlayacaklardır.

Acı biberin özelliklerinin büyük bir kısmı kapsaisinden gelir. Mükemmel bir vazodilatör olan biber, kardiyovasküler sistem hastalıklarını önleyebilir ve fazla yağın yakılmasına yardımcı olur. Bunun yanında sindirime yardımcı olur, romatizma tedavisine yardımcı olur ve saç dökülmesine karşı savaşır.

8- Evde Kolay Çilek

evde kolay yetişen çilek
evde kolay yetişen çilek

Çilek, hevesli yetiştiricilere en başından büyük bir memnuniyet verir. Bereketli büyümek için, en az 30/40 cm derinliğinde ve yaklaşık 20/30 cm genişliğinde, tercihen tekli saksılara veya kaplara ihtiyaçları vardır.

Her zamanki gibi iyice süzüldüklerinden emin olun ve dikimden 50/80 gün sonra çilek fideleriniz ilk meyveleri vermeye başlayacak ve meyve döngüsünü yaklaşık 30 gün devam ettirecektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Yiyecek 1