Emziren Anne için Faydalı Yiyecekler

emziren-anne
emziren anne için faydalı besinler

Emziren Anne ‘nin iyi beslenmesi bebeğin fiziksel ve zihinsel olarak gelişmesine yardımcı olmanın tamamen doğal bir yoludur. Bir çok çalışmada ilk altı ay Anne sütüyle beslenen bebeklerin daha az hasta olduğu ve Ek olarak, biberonla beslenen bebeklere göre daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oldukları belirtilmiştir.

Ancak emzirmek de kimi zaman yorucudur , Emziren anneler için hangi yiyeceklerin en iyisi olduğunu bulmak zor ve kafa karıştırıcıdır. Aşağıda vereceğimiz listede Gün boyunca enerjinizi yüksek tutmak için atıştırabileceğiniz yiyecekler ve bebeğin sağlıklı büyümesini , Süt üretimini ve kilo kaybına yardımcı oldukları kanıtlanmıştır.

İşte Emziren Anne için Faydalı Yiyecekler Listemiz..

1- Emziren Anne için Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar..

 Emziren Anne için Kalsiyum Açısından
Emziren Anne için Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar..

Kalsiyumun faydaları iki yönlüdür: artan anne sütü üretimi ve artan bebek kemiği gelişimi.

Düşük kalsiyum seviyeleri, yeni annelerde düşük süt üretimi ile ilişkilidir. Yüksek kalsiyum içeren bir diyet, bebeğiniz için yeterince süt üretmeye devam etmenize yardımcı olabilir. Yıllık Beslenme İncelemesinden bir çalışmaya göre ;

Anne sütü, bebeklerin sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmesine yardımcı olan bir besin olan kalsiyum açısından zengindir. Aslında  bu çalışma  , insanların yaşamlarının ilk yılında, ergenlik de dahil olmak üzere diğer tüm yıllara göre daha fazla kemik kütlesi oluşturduğunu gösteriyor. Bu, güçlü ve sağlıklı bir bebeği beslemek için yüksek kalsiyum seviyelerinin hayati önem taşıdığı anlamına gelir. Süt ve Süt ürünleri sizin için vazgeçilmez olmalı.

2- Tohumlar

chia tohumu
bir avuç chia tohumu yaklaşık 179 mg kalsiyum içerir

Sütte bulunan Laktoz size veya bebeğinize zarar veriyorsa ( Alerji , Gaz Vb. ) veya süt ürünlerine tamamı ile karşıysanız üzülmeyin Çoğu tohum, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve diğer besinlerle doludur. Örneğin, bir avuç chia tohumu yaklaşık  179 mg kalsiyum içerir . Bu, emziren bir anne için önerilen günlük değerin neredeyse % 15’idir.

3- Emziren Anne için Yeşil Yapraklı Sebzeler

yeşil yapraklı sebzeler
Yeşil yapraklı sebzelerin ek bir faydası, folik asit içermeleridir.

Ispanak, lahana ve diğer yoğun yapraklı yeşillikler mükemmel kalsiyum kaynaklarıdır. Ayrıca, enerjinizi yüksek tutmaya yardımcı oldukları için yeni anneler için hayati önem taşıyan demir içerirler. Bir ıspanak salatası yapmayı veya chia tohumu ve peynirle karıştırmayı, faydasının iki katı bir bileşen olarak düşünün.

Yeşil yapraklı sebzelerin ek bir faydası, bebeğinizin gelişimini sağlıklı ve yolunda tutmaya yardımcı olan folik asit içermeleridir. Muhtemelen hamileyken folik asit takviyesi alıyordunuz. Ama emzirirken hem siz hem de bebeğiniz buna ihtiyaç duymaya devam edersiniz.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli ?

4- Avokado , Fındık ve Kaju

avokado fındık kaju
Avokado emziren anne için mükemmeldir

İster vejeteryan olun, ister sadece etçi, avokado ,fındık ve kaju gibi kuruyemişlerden beslenirseniz yüksek miktarda protein almış olursunuz.

Özellikle Avokado emziren anne için mükemmeldir çünkü hemen hemen her yemeği tamamlayabilirlerken, aynı zamanda ideal bir atıştırmalıktır. Sadece üzerlerine biraz tuz ve limon dökün.

5- Yağsız Hayvansal Protein

Tavuk ve Hindi

Tavuk veya hindi gibi yağsız, hayvansal bazlı protein, enerji artışına ihtiyaç duyan yeni anneler için idealdir. Hamilelik sırasında kazandığınız fazla kiloları atmanıza yardımcı olduğu için de harikadır. Hindi satın alıp salatalara eklemeyi düşünün. Tavuk ve Hindi sürekli hareket halinde ve uykusuz olan yeni anne için mükemmel besin kaynaklarıdır.

6- Sağlıklı Atıştırmalıklar Asla Yeterli Değildir.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Asla Yeterli Değildir.

Gördüğünüz gibi, sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri çeşitli gıdalardan takviye edebilirsiniz. burda olay ne yediğinize dikkat etmektir. Sadece hazır ürünlerden medet ummayın. 

Unutmayın, sağlıklı bir bebek sahibi olmak, sağlıklı bir anneden alınan sağlıklı anne sütü ile başlar. Akıllı atıştırma, emzirirken yapılması zor olan kilo vermeye de yardımcı olur ! Ek takviyeye ihtiyaç duymadığınızdan emin olmak içinse mutlaka doktorunuza başvurun.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Yiyecek 1