Elma Sirkesinin Zararları ve Faydaları

Elma sirkesinin zararları ve Faydaları konusu kişinin anatomik yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Elma Sirkesinin faydaları ve zararlarına dikkat çeken pek çok bilimsel çalışma bulunmakla birlikte önemli olan hangi amaçla ne kadar kullandığınızdır.

Elma Sirkesi Nedir ?

Elma Sirkesi aslında elma suyudur, ancak maya eklemek suretiyle meyve suyundaki şekeri alkole dönüştürür . Bu, fermantasyon adı verilen bir süreçtir. Bakteriler alkolü asetik aside çevirir . Sirkeye ekşi tadı ve güçlü kokusu veren budur.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir ?

elma sirkesinin zararları
elma sirkesinin zararları ve faydaları

Sirke, yüzyıllardır türlü hastalıklara çare olarak kullanılmıştır. Eski Yunanlılar bununla yaraları tedavi etti. Son yıllarda insanlar elma sirkesini kilo vermenin , kalp sağlığını iyileştirmenin ve hatta kepeği tedavi etmenin bir yolu olarak kullandılar.

Araştırmalar bu iddiaların çoğunu desteklemiyor. Ancak bazı çalışmalar, asetik asidin çeşitli koşullarda yardımcı olabileceğini bulmuştur:

Japon bilim adamları, sirke içmenin obezite ile mücadeleye yardımcı olabileceğini keşfettiler

Bir Başka Çalışma ise Sirkenin tip 2 diyabetli bir grup insanda kan şekerini ve insülin seviyelerini iyileştirdiğini buldu.

Sirke ayrıca polifenol olarak bilinen kimyasallara da sahiptir. Bu Kimyasallar Kanser gibi diğer hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını durdurmaya yardımcı olurlar . Ancak sirkenin kansere yakalanma şansınızı gerçekten düşürüp düşürmediğine dair araştırma yoktur.

Elma Sirkesinin Zararları ve Faydaları Nelerdir ?

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir ?

Yüksek asitliği nedeniyle, Elma sirkesi içmek dişlerinize zarar verebilir, boğazınızı tahriş edebilir ve midenizde hasara neden olabilir Ayrıca:

  • Bazı araştırmalar umut verici olsa da, elma sirkesi içmenin kilo vermenize yardımcı olduğunu kanıtlayacak hiçbir çalışma yoktur.
  • Ayrıca potasyum seviyenizin çok düşmesine neden olabilir . Kaslarınız ve sinirleriniz olması gerektiği gibi çalışması için bu besine ihtiyaç duyar.
  • Tip 1 diyabet hastaları üzerinde yapılan başka bir araştırma, elma sirkesinin yiyeceklerin ve sıvıların midenizden bağırsaklarınıza taşınmasını yavaşlattığını buldu. Daha yavaş sindirim, kan şekeri seviyenizi kontrol etmeyi zorlaştırır .
  • Bazı ilaçların da işe yaramamasına neden olabilir. Bunlar, diyabet ve kalp hastalığı ilaçlarının yanı sıra vücudunuzun su ve tuzdan kurtulmasına yardımcı olan ilaçlarıda kapsar.

Kısacası, elma sirkesi yiyeceklere çok fazla lezzet katar ve sağlık açısından faydaları da vardır ama mucize bir tedavi malesef ki değildir.

Topuk Çatlağı için Kolay Tedavi ( Elmasirkesi.com )