Düşük Yapmak ve Sonrasında Yaşam

düşük yapmak
düşük yapmak

Düşük Yapmak Hamilelik döneminin en korkutucu evresidir. Hamilelik heyecan verici bir neşe ve beklenti zamanıdır, ancak bir kadın düşük yaptığını fark ettiğinde tüm dünyası alt üst olabilir. Anne bebeğiyle hiç yüz yüze gelmemiş olsa bile aralarında oluşan bir bağ var ve bu deneyimi biraz yardım ve destek olmadan atlatmak zor.

Düşükten sonra her türlü duyguyu hissetmek anlaşılabilir bir durumdur – keder, korku, öfke, inkar, kayıp… ..bunların hepsi normal ve böylesine büyük bir kayıp için beklenen tepkilerdir. Bundan sonra ne olacağını bilmemek, düşükle başa çıkmayı daha da zorlaştırır. 

1- Düşük Nedir ? Düşük Neden Olur ?

düşük yapmak kramp
düşük nedir ? neden olur ?

En kısa ve kolay yoldan tarifi gerekirse Düşük yapmak, embriyo veya fetüsün gebeliğin 20. haftasından önce rahimden çıkarılmasıyla olur. Bunun olabileceğinin ilk işareti, şiddetli kanama, kramp veya karın ağrısıdır. Çoğu zaman, düşük, vücudun fetüsün yaşayabilir olmadığını veya doğumdan sonra rahim dışındaki yaşamı son derece zorlaştıracak önemli sağlık sorunları olacağını bilmenin bir yoludur. Hamileliğin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak, bu süreç bir günden 3-4 haftaya kadar sürebilir; Bu Şikayetleriniz varsa sebebini belirlemek için doktorunuza belirtileriniz hakkında detay vermek çok önemli olacaktır.

2- Düşükten Şüpheleniyorsanız..

düşük ve rahim boşaltma
düşük ve rahim boşaltma

Düşük yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, hemen doktorunuzu görmeniz önemlidir. Düşük yaptığınızı doğrulamak için ultrason ve rahim ağzı muayenesine ihtiyacınız olabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz ne kadar kan kaybedildiğini belirlemek için HCG seviyenizi kontrol etmek için kan alabilir ve gelecekteki hamilelikleri nasıl başarılı kılacağınıza dair önerilerde bulunabilir. Bazı annelerin, doğmamış çocuklarınınkiyle uyumlu RH negatif kana yardımcı olacak bir aşıya ihtiyacı vardır. Bu önemli adımı atmak, gelecekteki hamilelikleri düşükten korumaya yardımcı olabilir.

Düşük Yapmak Rahim Boşaltımı Gerektirebilir.

Vücudunuzun nasıl düşük yaptığına bağlı olarak, dokuyu doğal yollardan atabilir veya rahmi boşaltmak için ek yardıma ihtiyacınız olabilir. Bu hem anne hem de baba için duygusal ve fiziksel olarak yorucu bir süreçtir; Rahminizi temizlemek ve gelecekteki enfeksiyonu önlemek için gereklidir. Prosedürleri uygularken çevrenizdekilerin desteğini aldığınızdan emin olun. Vücudunuz embriyo ve dokuları doğal olarak atmazsa, daha fazla komplikasyonu önlemek için ilaç tedavisi veya hatta ameliyat gibi ek müdahalelere ihtiyaç olabilir. İyileşme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için bu zamanda fiziksel ve duygusal olarak kendinize dikkat etmeniz önemlidir.

Hamilelikte Düşüğün En Önemli Belirtileri..

3- Düşük Yapmak Zor Anlarla Başa Çıkmaktır.

düşük yapmak
Zor Anlarla Başa Çıkmak..

Düşükten sonra inkar, kızgınlık, keder ve hatta nefret duygusu hissetmek normal ve doğaldır. Kadınlar bu zor duygularla farklı şekillerde baş etmeyi seçerler; Şunu Aklınızdan çıkarmayın yaşam ne kadar gerçekse ölümde o kadar gerçektir.

Hayat için asla Acele etmeyin, hissedin, ve devam etmek için elinizden geleni yapın, yeniden kutlayabileceğiniz bir yaşam olacağını bilerek. Terapi, destekleyici aile ve arkadaşlar şeklinde destek bulmak toparlanıp devam edebilmeniz için önemli parçalar olacaktır.

4- Ne Zaman Normal Hissedeceğim ?

Ne Zaman Normal Hissedeceğim
Ne Zaman Normal Hissedeceğim ?

Kendinize biraz zaman verin. Önemli bir kayıp yaşadığınızı kabul edin ve başınıza geleni unutmak zorunda değilsiniz. Olaydan aylar hatta yıllar sonra üzgün hissedebilirsiniz; küçük yıl dönümleri ve yaşam deneyimleri, kaybı yeniden hatırlamanıza ve hissetmenize neden olabilir. Zamanla duygularınız dengelenecek ve hayatı yeniden yaşamak için bir neden varmış gibi hissedeceksiniz. Bu deneyime, yaşama ve o anda sahip olduklarımıza değer vermeyi öğrenme dersi olarak bakmaya çalışın; Düşükten sonrada hayat var ! hemen hamile kalamayacak olsanız da, bir anne ve çocuk olarak birlikte deneyim yaşadınız. 

Unutmayın , Size en Büyük Destek yine Kendinizsiniz..

Yeni Anne Olmanın Zorlukları ve Tavsiyeler 1