Dünyanın En Kutsal 10 Mekanı

Dünyanın Son yıllarda dini turizmi farkedilebilir bir artışla birlikte popüler hale gelmektedir, Allah’a daha yakın olabilmek ve ruhani bir rahatlığa erebilmek için ziyaretlerde ciddi bir artış gözlemlenmekte, kimileri için tarihi bir yapıdan öteye geçmeyen yapılar büyük bir çoğunluk için vazgeçilmezler arasında,

1- KABE

KABE

Mekke’de Müslümanlıkça kutsal tanınan, bütün Müslümanların kıblesi, hac zamanında çevresi tavaf edilen taştan yapılmış küçük bir bina. Çevresi duvarlarla ve yedi minare ile çevrilmiş ve üstü açık olan geniş bir avlunun (Mescid-i Haram) ortasında, 13 metre yükseklikte 12 metre boyunda, 11 metre eninde dört köşe küçük bir binadır. Cennetten indirildiğine inanılan ve “Ha-cer i Esverl” denilen kutsal siyah taş Kabe kapısının yanında duvarın içine gömülüdür. Hac sırasında hacılar tarafından saygı ile öpülür. İki kapısından doğu tarafında olanı açık, batı tarafındaki kapalıdır. Siyah ibrişimden örülmüş, üstünde sırma ile ayetler yazılı bulunan bir örtü ile örtülmüştür. Bu örtü Yavuz Sultan Selim’den sonra her yıl Osmanlı devleti tarafından değiştirilirdi.

2- Ta Prohm

Ta Prohm

Güneydoğu asya ülkesi olan kamboçya’nın güney batısında yer alan kampot eyalet/bölgesindeki chhuk’ta bir yerleşim birimi (phum). Ta prum kutsal olarak kabul edilen mabed, angkor tapınaklarından biri, kamboçyada inanılan tanrı vishnu’ya adanmıştır, 12. yüzyılda inşaa edilmiş ve her yıl sayısız ziyaretçiyi ağırlamaktadır…

3- Borobudur

Borobudur

Borobudur, 1997”de UNESCO Dünyanın Kültür Varlıkları Listesine alınan Güneydoğu Asya’daki en eski anıt, güney yarıküredeki eski dönemlerden kalma en büyük anıtsal yapı ve dünyanın en büyük budist tapınağı. Yapı, MS 775-842 yılları arasında Java Adasında hüküm süren Sanjaya ve Sailendra hanedanları tarafından inşa ettiriliyor, tamamlanmasından çok az bir süre sonra, 856”da hindu işgalinden sonra terkediliyor. tapınak 10”ncu yüzyılda üzeri volkanik küllerle, bitki örtüsü ile kaplanmaya başlıyor ve tamamen unutuluyor. 1814 yılında bir ingiliz albay tarafından keşfediliyor.

4- Las Lajas Katedrali

Las Lajas Katedrali

Masalımsı Bir Gotik Kilise. Las Lajas Katedrali güney Kolombiya’da yer alır. Efsaneye göre María Mueses de Quiñones isimli bir anne sağır ve dilsiz bebeğini taşırken Las Lajas kayalıklarını tırmanırken bitkin düştü ve kayalıkların üstüne oturdu. Kızı Rosa tam o sırda ilk kez dile geldi ve konuştu. Sonra orada Hz. Meryem ve bebeğinin resmedildiği bir tablo keşfedildi. Efsane doğru mu değil mi bilinmez ama bu katedralin yapılmasına vesile olmuştur.

5- Ayasofya

ayasofya

İstanbul’da tarihî bir müze. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından M.S. 532 – 537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir. Ayasofya, mimari bakımdan, bazilika planı ile merkezî planı birleştiren, kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır.

6- Aziz Peter Bazilikası

aziz peter

Vatikan’daki en göze çarpan binadır. Kubbesi ile Roma’nın siluetindeki en önemli parçalardan biridir. Hıristiyanlığın en büyük kilisesidir. 23.000 m² (2,3 ha) arazi üzerine kuruludur. 60.000 kişilik kapasitesi vardır. İstanbul’un Fethi’nden sonra, Kızılelma’nın, Roma’da bulunan Saint-Pierre Kilisesinin mihrabındaki altın top olduğu ileri sürülmüştür. Papalık tarafından yapımı 1507’de durdurulan Basilica di Santa Petronius içerisindeki astronomik saat ve Muhammed’in de yer aldığı dünyada benzeri olmayan cennet-cehennem freski görenleri hayrete düşürmektedir.

7- Apollon Tapınağı

ApollonTapınağı

Miletos’tan gelen kutsal yol ile bağlantıya sahip Didyma bir kehanet merkezidir. Didyma ile ilgili ilk yazılı kaynak Herodot’tur. Herodot M.Ö. 600’lerde Mısır Kralı II. Nekho ve Lidya Kralı Kroisos’un Didyma’daki Apollon mabedine adaklar sunduklarını nakleder. Arkaik devirde çok ünlü olan Apollon’un kutsal yeri Persler tarafından M.Ö. 494’de yakılmıştır. M.Ö. 311’de tekrar canlanmaya ve mabet yeniden inşa edilmeye başlanır. Seleukoslar döneminde mabet planda değişiklikler yapılarak boyutları büyütülmüştür. Artemis, Zeus, Aphrodite mabetleriyle diğer bazı yapıların da bulunduğu inşaatın Roma devrinde de sürdüğü, mabet çevresinde ele geçen kitabelerden anlaşılmaktadır. M.S. 250’den önce mabet önemini yitirmeye başlamış ve M.S. 385’de Theodosios’un emri ile tamamen önemini yitirmiştir. Hıristiyanlığın yaygınlaşması ile zaten bitirilmemiş olan mabedin adytonuna bir kilise yapılmıştır.

8- Mahabodhi Tapınağı

Mahabodhi Tapınağı

Mahabodhi tapınaklar kompleksi Patna’nın yaklaşık 96 kilometre dışında bulunur. Vajrasana adı verilen Elmas Taht ve kutsal Bodhi ağacı buradadır. Bu ağaç, orijinal Bodhi ağacından türetilmiş olan Sri Lanka’daki Sri Maha Bodhi ağacından türetilmiştir. Söylenceye göre Buda’nın aydınlanmasından 250 yıl sonra İmparator Asoka Bodh Gaya’yı ziyaret etmiştir. Orijinal Mahabodhi tapınağını Asoka’nın kurduğu kabul edilir. Kimi tarihçiler tapınağın Kuşan İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş veya yenilenmiş olduğunu söylemektedir. Budizm’in Hindistan’da gerilemesiyle birlikte tapınak unutulmuş, toprağa gömülmüştür. Daha sonra 19. yüzyılda Alexander Cunningham’ın kazı çalışmalarıyla tapınak restore edilmiştir. Bodh Gaya çevresinde Bhutan, Çin, Japonya, Myanmar, Nepal, Sikkim, Sri Lanka, Tayvan, Tayland, Tibet ve Vietnam halklarının yaptırdığı çeşitli Budist kültürleri temsil eden tapınaklar bulunur. Ayrıca her yıl binlerce budist ve hint hacı olmak için buraya gelerek dini görevlerini yerine getirdiklerine inanıyorlar..

9- Luksor Tapınağı

Luksor Tapınağı

Eski Mısır’da Teb kenti yakınlarında tapınak. Kahire’ye 450 km uzaklıkta, bugünkü adı El Uksur olan yerdedir. III. Tutmosis’in yaptırdığı küçük tapınağın yerinde, III. Amenofis tarafından, Tanrı Amon adına yapımına başlandı; I. Seti zamanında yapımı sürdü ve II. Ramses zamanında tamamlandı. Dünyanın en büyük tapınaklarından biridir.

10- Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

Seine Nehri kıyısında bulunup Paris ve dünyanın en ünlü katedrallerinden birisidir. Roma Katolik katedrali olarak da kullanılan Notre Dame Katedali Paris baş piskoposluğuna da ev sahipliği yapar. Notre Dame Katedrali‘nin inşaatı ise 1160 yılına kadar uzanır. Dönem Piskoposu Maurice de Sully tarafından yapımına karar verilmiş , 1163 yılında katedralin yapımına başlanmış ve 1345 yılında katedral tamamlanmıştır. Gotik tarzda yapılan katedralin özellikle batı cephesi işçilikleri çok dikkat çekicidir.

Dünyanın Bilinmeyen 7 Harikası Videosunu İzleyebilirsiniz..

ÇAMAŞIRLARINIZI MAHVEDECEK 5 ÖNEMLİ YIKAMA HATASI yazımızı okuyabilirsiniz..