Dünyanın En Güzel 10 Metro istasyonu

Dünyanın en güzel Metro istasyonları genelde kirli bakımsız fare istilasına uğramış kalabalık insan seline uğrayan ve insanlar tarafından vakit geçirilmesi hiç sevilmeyen yerler olsada , Bazı ülkelerinde durum hiçte böyle değil..

İşte Dünyanın En Güzel 10 Metro İstasyonu..

1- T-Centralen İstasyonu – Stockholm (İsveç)

yeraltı sanat galesini andıran bir metro

Stockholm’un yeraltı gerçekten dünyanın en büyük sanat galerisi olarak kabul ediliyor ve neredeyse tüm kanallar bir sanat galerisi veya müzeye benziyor. Bunlar o kadar hayranlık uyandırıyor ki, insanlar çoğu kez trenlerini kaçırıyor , Hem kalıcı hem de geçici gösteriler dahil olmak üzere bu istasyonda 140 Sanatçının izini bulabilirsiniz.

2- Toledo İstasyonu – Napoli (İtalya)

Toledo İstasyonu - Napoli (İtalya)
Toledo İstasyonu – Napoli (İtalya)

2012 de açılan toldedo istasyonu sanatçı William Kentridge’in mozaikleri ve LED duvar panellerinden oluşan bir deniz manzarasıyla en çarpıcı istasyonlarından biri.

3- Khalid Bin Waleed İstasyonu – Dubai (BAE)

Khalid Bin Waleed İstasyonu - Dubai (BAE)
Khalid Bin Waleed İstasyonu – Dubai (BAE)

Dünyanın en güzel metrolarından biri olan bu ülkede Ağustos ayında ortalama yüksek sıcaklığın 38 derecenin üzerinde olduğu bu ülkede, sıcaktan kaçmayı ve Dubai tarihi müzesine gitmek isterseniz. Bu metro istasyonuna gidebilirsiniz .istasyonun teması, Dubai’nin balıkçılık ve inci dalışı tarihini lanse ettirir.

Tavanlardan sarkan fiber optik avizeler, denizanası şeklindedir , karo döşemeleri mavi ve altın rengindedir yukarıdaki mavi ortam aydınlatması bu kanalı kesinlikle muhteşem kılar. İstasyon üç katlıdır.

4- Belediye Binası İstasyonu – New York City

Belediye Binası İstasyonu - New York City
Belediye Binası İstasyonu – New York City

Şuan aktif olarak çalışmayan istasyon sadece haftanın belirli günlerinde transit müzesi turuna katılanlar tarafından ziyaret edilebilir. 1904 / 1945 yılları arasında 40 yıl faaliyet gösteren metro yetersiz kaldığı için kullanılmıyor.

5- Riyad Metrosu – Suudi Arabistan

Riyad Metrosu - Suudi Arabistan
Riyad Metrosu – Suudi Arabistan

Altın kaplama duvarları, devasa mermer yolları ve uzay çağı düzenleriyle dünyanın en muhteşem metro istasyonu olmaya aday. Tasarımdaki en büyük isimler arasında Zaha Hadid, var. Suudi Arabistan Kralı Abdullah istasyonu finanse ediyor.

6- Arts et Metiers İstasyonu – Paris (Fransa)

Arts et Metiers İstasyonu - Paris (Fransa)
Arts et Metiers İstasyonu – Paris (Fransa)

Tavandan sarkan perçinli alüminyum duvarları oluşturan resim kutuları ve dev dişliler bir saat moturunu anımsatıyor. istasyon Belçikalı çizgi roman sanatçısı Francois Schuiten tarafından yaratıldı ve Jules Verne’in kurgu çalışmalarına dayanıyordu. 18 ve 19 yüzyılın icatlarını konu alan istasyon tasarımı dünyanın en iyisi olmaya aday.

7- Üniversite İstasyonu – Napoli (İtalya)

Üniversite İstasyonu - Napoli (İtalya)
Üniversite İstasyonu – Napoli (İtalya)

Bu metro istasyonunu bugün olduğu canlı, eğlenceli istasyona dönüştürmek için New Yorklu tasarımcı Karim Rashid’e başvurdu.Heykeller ve grafik desenlerle dolu istasyonda Rashid, treni beklerken çalışmak için bir alan yaratarak bu zihinlere dokunmak istedi.

8- Moyua Square İstasyonu – Bilbao (İspanya)

Moyua Square İstasyonu - Bilbao (İspanya)
Moyua Square İstasyonu – Bilbao (İspanya)

Metro sisteminin tasarımcıları, sadece işe yarayan değil, aynı zamanda şaşırtıcı olan bir düzen olan tabelalara güvenmeye gerek kalmadan, yolcuları ideal yönde yürümeye teşvik etmek için doğal ışığı ve içgüdüsel alanı kullandı.

9- Komsomolskaya İstasyonu – Moskova (Rusya)

Komsomolskaya İstasyonu - Moskova (Rusya)
Komsomolskaya İstasyonu – Moskova (Rusya)

Bir metro istasyonuna kıyasla bir balo salonuna benziyor  1952 yılında inşa edilmiş ve mermer sütunları ve mozaikleriyle tamamen nefes kesicidir. Sanatçı Pavel Korin ve mimar Alexey Schusev’e buradaki çalışmaları için Stalin ödülü verildi. 

10- Formosa Boulevard İstasyonu – Kaohsiung (Tayvan)

Formosa Boulevard İstasyonu - Kaohsiung (Tayvan)
Formosa Boulevard İstasyonu – Kaohsiung (Tayvan)

Bu istasyon, dünyanın en güzel cam eseri olarak adlandırılan ve aşırı derecede etkileyici olan ışıklandırma kubbesi olarak bilinir. İtalyan sanatçı Narcissus Quaglianta tarafından tasarlandı ve tamamlanması dört yıldan fazla sürdü. Kubbe çapları 30 metreden fazla ve Almanya’dan gönderilen 4,500’ün üzerinde renkli cam panel içermektedir.

Ziyaret Edilesi 3 Mavi Şehir 1