Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Yiyecek

Çocuklarda bağışıklık
Çocuklarda bağışıklık

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyeceklerin en etkililerini seçmek çocuk için her zaman önem arz eder , Çocuklar konu olduğunda bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi beslenmek gerekir ki böylece artrit , alerji anormal hücre gelişimi ve kanser gibi bir çok hastalıkla başa çıkılabilsin.

İşte Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Yiyecekler..

1- Balık

çocuklarda bağışıklık balık
çocuklarda bağışıklık balık

Hem somon hem de ton balığı en faydalı balık türlerindendir ancak içerisindeki omega 3 oranı sebebi ile uskumru şimdiye kadarki en iyi türlerden biri olarak kabul edilir, Balığın yağ asitleri vücuda yüksek besin değeri verdiği için vücut için gereklidir. ruh hali ve vücut aktivitesini iyileştirmede çok etkilidir, Hafızayı güçlendirir, beyin performansını güçlendirir, vücudu kalp ve damar hastalıklarından korur.

2- Brokoli

çocuklarda bağışıklık brokoli
çocuklarda bağışıklık brokoli

Beslenme uzmanları, brokolinin antioksidanlar içermesi, vitamin, mineral ve lif açısından zengin olması nedeniyle çocukların ve yetişkinlerin sağlığı için en iyi sebzelerden biri olduğunu ve en önemli faydaları arasında bağırsak kanserini önlemesi olduğunu belirtiyorlar , Bağışıklık sistemini, cildi ve ruh halini iyileştirir ve brokoliyi sürekli olarak tüketen çocuklarda Kardiyovasküler hareketlenme iyileşir ve kemikler güçlenir.

3- Kivi

çocuklarda bağışıklık kivi
çocuklarda bağışıklık kivi

çocuklarda bağışıklık denince kivi en iyi meyve türlerinden biri olarak kabul edilir, çünkü portakalda bulunan (c) vitamini miktarının iki katını barındırır ve muzda bulunan potasyumun daha büyük bir kısmınıda barındıran kivi antioksidan , klorofilde içerir yeşil rengi, kanserle mücadelede etkilidir. kalbi güçlendiren, kan damarlarını koruyan iyi bir magnezyum kaynağıdır.

4- Muz

muz
muz

Muz, enerji ve mineral bakımından zengindir, bu nedenle bir çocuğa sabah okula giderken ona enerji, canlılık ve aktivite kazandıran bir muz verilebilir ve muz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan büyük miktarda potasyum içerir. aynı zamanda lif bakımından da çok zengindir.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir ?

5- Domates

domates
domates

Domates, vücuttaki serbest partiküllerin ilk savaşçısı olarak kabul edilen likopen içerdiği için besin değeri yüksektir ve pişirilmesi besin değerini bir miktar düşürdüğü için çiğ olarak tüketilmesi tercih edilir.

6- Çocuklarda Bağışıklık için ıspanak

çocuklarda bağışıklık ıspanak
çocuklarda bağışıklık ıspanak

Ispanak, demir bakımından en zengin gıdalardan biridir ve çocukların özellikle gelişimlerinin erken dönemlerinde sık sık yemeleri önerilir. Ispanak, vücudunun enerji ve demir kazanması için çocuğun okul yemeklerine ve sandviç olarak yapılabilir.

7- Sarımsak

çocuklarda bağışıklık sarımsak
çocuklarda bağışıklık sarımsak

Sarımsak, vücuttaki herhangi bir organı etkileyebilecek herhangi bir enfeksiyona karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışır anti-toksin görevi gördüğü için doğal bir antibiyotiktir, bu nedenle tavsiye edilir. çocuğun yararına salatalara veya herhangi bir yiyeceğe ilave yapılabilir.

8- Badem

badem
badem

Bademler genellikle şeker gibi bazı katkı maddeleri ile yenir veya bazı kek türlerine eklenir ancak hayvansal olmayan en iyi protein kaynağı kabul edildiği için başka hiçbir malzeme kullanılmadan yenmesi tercih edilir .Kemik oluşumuna gerekli olan kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor gibi minerallerin yüksek bir yüzdesini içerdiğinden kemikler için çok gereklidir.

9- Bal

bal
bal

Balın faydaları nelerdir? Antiinflamatuar olarak kullanıldığı ve virüslere dirençli olduğu ve soğuk algınlığına karşı herhangi bir tıbbi ilaçtan daha iyi olduğu için önemli bir enerji kaynağıdır ve bal çoğunlukla karbonhidrat ve sudan oluşur , çocuğun spor aktiviteleri için gitmeden önce her gün sabahları bir kaşık alması önerilir.

10- Lahana

lahana
lahana

Lahana iyi bir K vitamini kaynağı olduğundan, idrarda fazla sodyum üreterek kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur, kan damarlarının duvarlarını gevşetmeye yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve eklem ağrısını hafifletir.

Üstün Zekalı Çocuk Yetiştiriyor Olabilirsiniz 1