Çamaşırlarınızı Mahvedecek 5 Önemli Yıkama Hatası

Çamaşır yıkamak yeni dünya şartlarında makineler sayensinde artık çok daha kolay , hiçbirşey yapmanıza gerek yok makineler sizin yerinize herşeyi hallediyor , Ancak bu önemsiz işin bile hayal edemeyeceğinizden çok fazla incelikleri var..

1- ÇOK FAZLA YUMUŞATICI ve DETERJAN KOYMAK

Fazla Konulan deterjan , Konum haznesini zamanla tıkar ve kötü koku yayılımına sebep olur temizleyicilerin ambalajları üzerinde bulunan ölçülerde ölçüm kabıyla koymanız tam kararında olacaktır. Ayrıca çamaşırlarınız çok kirliyse yumuşaması ve kaba pisliğini atması için önce ön yıkama modunda çalıştırın..

2- YÜKSEK SU SICAKLIĞI

Çamaşır yıkamanın dikkat edilmesi gereken konularından biride su sıcaklığıdır , Özellikle annelerimiz yüksek su sıcaklıklarını tercih eder. Oysaki kıyafetlerinizde bulunan etiketlerde yıkama sıcaklıkları belirtilmiştir. Ne kadar fazla sıcaklıkta yıkarnırsa o kadar çabuk yıpranacaktır.

3-GİYSİLERLE UYUMLU YUMUŞATICI KULLANMAK

Yumuşatıcının işlevi Kumaşı daha kadifemsi hale getirerek ütülemesini kolaylaştırmaktır. Giysilerle uyumlu yumuşatıcı kullanmamak zamanla kumaşın emiciliğini azaltır.

4-ÇAMAŞIR MAKİNESİNİ FAZLA YÜKLEMEK

Makineyi fazla yüklemek çamaşırlarınızın iyi temizlenmemesine neden olur. fabrika çıkışlarında makinelere en az 500gr opsiyon tanınır 8 kilogramlık makine aslında 8,5 kg dir. Giysilerinizi yüklerken boşluk kalacak şekilde bırakırsanız daha verimli bir yıkamaya ulaşmış olursunuz.

5-ÇAMAŞIR MAKİNESİ BAKIMI

Makine içerisinde kalan deterjan ve yumuşatıcı zamanla giysilerinize bulaşır kötü koku ve beyaz lekelere sebep olur ama bunu önlemeninde bir kaç basit yöntemi var ;

  • Her yıkamadan sonra mutlaka makineyi havalandırın.
  • Deterjan haznesini her yıkama sonrası çıkarıp temizleyin
  • Yaklaşık ayda 1 kez 1 çay kaşığı deterjan 4 bardak sirke ile makineyi boş çalıştırın.

Kaynak 1