Bebek Sünneti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebek Sünneti Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bebek Sünneti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebek Sünneti Erkek Bebek Sahibi Anne Babaların çok çekindiği bir durum olsa da Yeni Doğan Sünneti Doktorlar tarafından 0-2 Yaş ‘a kadar tavsiye edilmektedir. Şunu da Belirtmek gerekir ki Bebeklerde Sünnet Sanıldığı kadar zor ve zahmetli bir süreç değildir.

1- LOKAL ANESTEZİ İLE BEBEK SÜNNETİ

Lokal Anestezi ile Bebek Sünneti en çok tercih edilenler arasındadır , Bu işlemde Sadece sünnet bölgesi uyuşturulmaktadır , Uyuşturma işlemi iğne ile yapılmaktadır. İğne Yapıldıktan 15 Dk. Sonra Sünnet işlemi gerçekleştirilir. Bu arada Çocuğun uyumasında beslenmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Lokal Anestezinin etkisi kontrol edildikten sonra ( Uyuşma Sağlanmışsa ) Sünnet işlemi gerçekleştirilir. Sünnet Derisi Makasla kesilir , Kanama kontrolünden sonra kendinden eriyen sentetik dikiş ile dikilir. Sargı uygulanmaz Sünnetten sonra hastanede kalış olmaz. Doktorunuzun kararına göre 1 saatte çıkış yapılabilir.

2- SÜNNET SONRASI 1.GÜN

Sünnet Sonrası ilk Gün Ağrı Olması Normaldir

Sünnet Sonrası ilk gün ağrı olması normal bir durumdur. Bunun için Doktorunuzun size tavsiye ettiği ağrı kesiciyi ilk gün 4-6 saat aralıklarla mutlaka çocuğunuza verin. Sonraki gün ise ihtiyaç durumunda ağrı kesiciye devam edebilirsiniz. Sünnetten dolayı çocukta ateş olmaz..

Sünnet yerinin açıkta kalmasında hava ile temas etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Sünnetten sonra batikonlu pansumana gerek yoktur.

3- SÜNNET SONRASI 2.GÜN

Sünnet Sonrası ikinci günden itibaren bölgede şişlik , kızarıklık , Ödem , Morluk , Yamukluk görülebilir. Bu durum 3 Hafta kadar sürebilir. Bu durum Özellikle 2.günden itibaren daha çok artar.

Bebek Sünneti – Yeni Doğan Sünneti ‘nin Avantajları Nelerdir ?

4- SÜNNET SONRASI BEBEK NE ZAMAN BANYO YAPTIRILIR ?

Bebek Sünnet Sonrası 2. Günden itibaren Banyo Yaptırılabilir.

Sünnet Günü ve ertesi gün banyo yapılmaması uygun olur. Ancak kaka bulaşırsa su ile yıkanmasında sakınca yoktur. Genelde Herhangi bir Sorun yok ise Bebek sünnet sonrası 2. Günden itibaren yıkanabilir.

5- SÜNNET SONRASI 5.GÜN

Sünnet Sonrası 5.Gün

Sünnet Sonrası 5.gün artık iyileşme sürecine girdiği zaman dilimidir , Çocuktan çocuğa bu durum değişmektedir. Bazı Bebeklerde bu süre 4 Gün Olurken Bazı bebeklerde ise bu süre 7 güne kadar çıkabilmektedir. 5.Gün Dikişler Gevşer uç kısmın morarıklığı tamamı ile kaybolur.

6- SÜNNET SONRASI 10.GÜN

bebek sünneti 10.gün
Sünnet Sonrası 10.Gün

Doktorunuzun size yazdığı kremi ve Bardak uygulamasını kullanmayı artık Sonlandırabilirsiniz. 10.Gün sonunda Bebekte herhangi bir problem yok ise Hastaneye bile gitmeden resim ile doktor kontrolü gerçekleşebilir.

Sünnet Sonrası Her Çocukta Olmasa da pipi içeri kaçabilir. Bu Bebeğin yapısı ile alakalı bir durumdur ve iler ki zamanlarda kendiliğinden düzelmektedir. Günde 1 kere yanlardan basılmak suretiyle pipinin dışarı çıkması sağlanır ve etrafı ıslak mendil ile silinmesi gerekmektedir.

Emziren Anne için Faydalı Yiyecekler..