Avokadonun Faydaları

avakado faydaları
avakado faydaları

Avokadonun Faydaları çok fazla olsa da çok kalorili bir meyve olduğu için yanlış bir şekilde kullanıldığında diyetin düşmanı olarak kabul edilir. Yağlı bir meyve olduğu için yeterli kalori (160 kalori / 100 g) içerir, yüksek tokluk hissi verir, Ayrıca kalbe iyi gelen ve kolesterolü uzak tutan linoleik asit ve omega 3 gibi tekli doymamış yağlar açısından da zengindir.

Ayrıca yüksek antioksidan, vitamin, mineral ve bitkisel yağ içeriği sayesinde avokado yorgunluğunuza birebirdir.

Kolay sindirilebilen besin zenginliği sayesinde her yaştan herkese, çocuklara, kadınlara ve erkeklere faydalıdır. Diyetinize ,cildinize, saçınıza, tırnaklarınıza ve genel olarak vücudunuza olan faydalarını hemen fark edeceksiniz.

Avokadonun Faydaları Konusunu Açmak Gerekirse..

1- Mineral Kaynağıdır

Avokado Mineral Kaynağıdır
Avokado Mineral Kaynağıdır

Avokado, muzdan çok daha fazla Potasyum içerir , İnsan vücudunda asla çok fazla potasyum bulunmaz ve içerdiği magnezyum sayesinde kan basıncını önemli düzeyde düzenler

Bu nedenle, hipertansiyondan muzdaripseniz ve her zaman potasyum açısından zengin yiyeceklerin peşindeyseniz, sık sık avokado yemeniz iyi olur, bu da küçük miktarlarda kan basıncı değerlerinin dengelenmesi açısından harika sonuçlar sağlar.

2- Güzellik Antioksidanı

avokado cilt güzelliğinde önemli rol oynar
Avokado cilt güzelliğinde önemli rol oynar

Avokadonun faydaları arasında , Vitaminler ve bitkisel besinler sayesinde doğal bir antioksidandır. A ve E vitaminleri özellikle cilt için faydalıdır ve cildi elastik hale getirir, Avokado cilt yaşlanmasını yavaşlatmak için kozmetik ürünlerde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle, küçük miktarlarda ama düzenli olarak avokado tüketimi güzel ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

3- Lif Kaynağıdır

Avokado Lif Kaynağıdır
Avokado Lif Kaynağıdır

Avokado aynı zamanda değerli bir diyet lifi kaynağıdır. Sadece bir meyve, günlük ihtiyacın yaklaşık yarısı kadar olan 10 gram lif içerir.

Lif, bağırsak geçişini destekler, kabızlığı önlemeye ve vücudunuzu arındırmaya yardımcı olur. Kandaki “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olurlar, böylece kardiyovasküler hastalıkları ve diyabeti önlemede önemli bir rol oynarlar.

Bu yüzden avokado sadece kontrendike değil, aynı zamanda diyetteyken çok yardımcı oluyor. Mutlaka Salatanıza ekleyin.

4- Kolesterolü Düşürür

avokado kolesterolü düşürür
avokado kolesterolü düşürür

Kolesterol düşürücü etki, esas olarak, trigliseridleri düşürmeye ve HDL kolesterolü artırmaya yardımcı olan oleik aside bağlıdır. Ek olarak. Kandaki kötü kolesterol birikimini önleyen ve yavaşlatan, arterlerin temiz kalmasına yardımcı olan Omega3 bakımından zengindir.

5- Diyet için Yağı Mutlaka Gereklidir.

avokado diyet için gereklidir
avokado diyet için gereklidir

Avokadonun yağ kısmı nedeniyle diyetlerden çıkarılır , Ama aslında bu yanlıştır meyve okadar çok yağ içermez ve içerdiği yağlar sizin için iyi olan ‘iyi’ türlerdir.

Ek olarak, avokado vücut için gerekli tüm besinlerle birlikte daha az ve sağlıklı bir şekilde yemek yemenin gerçek bir dostudur , İçerdiği yağlar çizginizin korunmasına yardımcı olur. 

6- Folik Asit Yönünden Zengindir

avokado folik asit içerir
avokado folik asit içerir

Hamile kadınlar mutlaka avokado yemelidir , Avokado Folik asit bakımından zengindir ve fetüsün doğru gelişimi aynı zamanda yenidoğan hastalıklarının önlenmesi için gereklidir.

Ayrıca folik asit, sinir sisteminin doğru çalışmasını sağladığı ve kardiyovasküler problemlerle mücadeleye yardımcı olduğundan herkes için önemlidir. 

7- Avokadonun Faydaları Enerji verir , Besleyicidir

avokado enerji verir besleyicidir
avokado enerji verir besleyicidir

Meyvelerde ve sebzelerde bulunan karotenoidlerin emilimini destekler, aksi takdirde yağda çözünür oldukları için ‘israf olurlar’. Yani, yağlı bir madde olmadan asimile edilmezler.

Bu bitkisel pigmentlerin vücut üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Dejeneratif hastalıklara, özellikle makula ve retina hastalıkları ve kanserlerden korunmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini desteklerler.

Sebzeler ve avokado, meyve ve avokado, yoğurt (az yağlı) ve avokado çok ideal kombinasyonlardır.

Avokado Nasıl Yetiştirilir ? Öğrenmek için Videoyu İzleyebilirsiniz..

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Yiyecek 1