Antik Mısır İki Kardeş Mumya Gizemi Çözüldü..

Antik Mısır Mumya
Antik Mısır İki Kardeş Mumya Gizemi Çözüldü

Antik Mısır Manchester Müzesinin en eski mumyaları olan iki kardeş mumya MÖ 1800 lü Yıllara aittir. isimlerinin Khnum Nakht ve Nakht Ankh olarak bilindiği mumyalara ait gizem Çözüldü..

Antik Mısır Gizemi için Yeni Nesil DNA Analizi Kullanıldı..

Manchester Müzesinin en eski mumyaları olan iki kardeş mumya MÖ 1800 lü Yıllara aittir. isimlerinin Khnum Nakht ve Nakht Ankh olarak bilindiği mumyalara ait gizem Çözüldü..

1907’de ortak mezarları, Kahire’nin 250 mil güneyindeki Deir Rifeh köyünde bulundu. keşiflerinden bu yana, Mısır bilimciler arasında, ikisinin gerçekten akraba olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar oldu. Böylece, 2015’te gizemi çözmek için dişlerinden ‘Antik DNA’ çıkarıldı.

Tabutların üzerindeki hiyeroglif yazıtlar, her iki adamın da isimsiz bir valinin oğulları olduğunu ve aynı adı taşıyan Khnum AA adlı anneleri olduğunu gösteriyordu. O zamandan beri mumyalar İki Kardeş olarak tanındı.

Mezarın bütün detayları 1908’de ingiltereye gönderildiğinde ve her iki erkeğin mumyaları İngiltere’nin ilk profesyonel kadın Mısır bilimci Dr. Margaret Murray tarafından açıldı. Ekip iskelet morfolojilerinin oldukça farklı olduğu sonucuna vardı ve bu da aile ilişkisinin olmadığını düşündürdü. Çağdaş yazıt kanıtlarına dayanarak, Kardeşlerden birinin evlat edinildiği düşüncesi oluşmaya başlamıştı.

Antik Mısır Gizemi için Bilim adamları yeni nesil DNA dizilimini kullanarak, Manchester Müzesi’ndeki ünlü İki Kardeş mumyalarının farklı babalara sahip olduklarını ve aslında üvey kardeş olduklarını keşfettiler..

İki Kardeş Mumya Sonunda Gizemini Çözdü

iki-kardeş-mumya
iki-kardeş-mumya

DNA dizilimini yürüten Manchester Üniversitesi Dünya ve Çevre Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Konstantina Drosou, “Sonuçlara giden uzun ve yorucu bir yolculuktu ama sonunda buradayız. Büyük tarih yapbozuna küçük ama çok önemli bir parça ekleyebildiğimiz için çok mutluyuz ve eminim kardeşler bizimle gurur duyuyorlardır . Bu Başarı Antik DNA’ya inanmamızı sağlayan yegane şeydir” Açıklamasında bulundu. 1