Adem ve Havva

adem ve havva sinematik yaşam döngüsü
adem ve havva sinematik yaşam döngüsü tablosu

Adem ve Havva Evrenin yaratılış öyküsünün vazgeçilmez iki kahramanı , Tevratın ilk birkaç bölümde masalsı bir dille anlattığı hayat hikayeleri hemen her dinde birbirinden farklı şekilde anlatılır..

1- Adem İbranice’de İnsan Anlamına Gelir..

ademin yaratılışı

Allah Evreni Yarattıktan sonra dünyadan aldığı bir avuç toprakla ilk insan Ademi yarattı ve ona ırmakları ormanları meyveleri olan cennet adında çok güzel bir bahçe verdi. Meleklere secde ettirdi ve ademi onlardan daha üstün tuttu..

2- Ama Adem Yalnızdır..

Havva ile Birlikte

Ama Adem Yalnızdır , Bu nedenle Allah Adem’in Kaburga kemiğinden ona bir eş yaratır Adem kendisinin bir parçası olan kadına Havva adını verir..

3- Adem ve Havva İki Kusursuz İnsandır..

Şeytanın Havvayı Kandırması

Bu iki kusursuz insana Cennette tam bir özgürlük tanınmıştır , sadece iyilik ve kötülük bilgisini taşıyan ağacın meyvelerinden yemeleri yasaklanmıştır. Allah henüz kötülük nedir bilmeyen bu iki insanın hep böyle günahsız kalmasını ister. Ne varki şeyan bir yılan kılığında bahçeye girer ve yasak meyvenin tadına bakması için adem ve havva yı kandırır..

4- Adem ve Havva Cennetten Kovulur..

Melek Tarafından Cennetten kovulma

Böylece yasak meyveyi yiyerek o bahçenin yasasını çiğnemiş olan adem ile havva ilk günahı işlemiştir. Allah bu ilk çifti cenneten kovar ve elinde alevli kılıç taşıyan bir meleği cennetin bekçisi yapar.

5- Ve Ayrı Düşerler..

Adem ile Havva Arasında 700 fersah mesafe vardır

Cennetten kovulduktan sonra yeryüzünde ayrı ayrı yerlere indirilen adem ve havva islam inancına göre Cebrail aracılığıyla birbirlerini bulurlar. Kuran’da Adem Kabenin yapımında bulunduğu sonrada Cebrail’den Hac törenini öğrendiği yazılıdır.

6- Sinematik Yaşam Döngüsü Tablosu

Lucas Cranach 1530 da yaptığı tablo

İncilin ilk kitabı Genesis’in yedi ayetinde bahsedilen hikayelerinin önemli anları Lucas Cranach tarafından 1530 yılında yapılmıştır. Tabloda Adem ile Havva ‘nın Yaratılıştan Cenneten kovuluşuna kadarki tüm süreç çok güzel bir özetle yansıtılmıştır. Tablo Viyanada Kunsthistorisches Müzesinde sergilenmektedir.

7- Ayrılmadan Sonra Birleşme ve Yeni bir Hayat

*Bunuda Okumak isteyebilirisiniz.. Depresyon Belirtileri Nelerdir ?